ŠKOLA MANAŽMENTU L. RONA HUBBARDA
SEMINÁRE A KURZY PRE MAJITEĽOV FIRIEM, MANAŽÉROV A OBCHODNÍKOV
 Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HCA TV: Emócie naše každodenné

2018-03-13 08:04:09 | kategória Práca s ľuďmi
 Emócie naše každodenné

Emócie, pocity, nálady – to všetko sú pomenovania tej istej veci, slovenčina je naozaj bohatý jazyk. Poznáte to – zobudíte sa do krásneho rána, slniečko svieti, rozhodnete sa, že „skvelý deň je predo mnou, dnes budem všade šíriť radosť a optimizmus“. Potom prídete do práce, kde hneď na prahu stretnete namrzeného uhundraného kolegu – a hneď je po dobrej nálade! A taký perfektný deň to mal byť... Čo sa vlastne stalo?

Ako to, že tak ľahko skĺzneme do šedi všedného dňa a do večera už len skryto závidíme iným ich veselý smiech a ľahkosť bytia? Nálady nami lomcujú a my sa márne pokúšame udržať si akú-takú stabilitu. Veru, v školách učia všakovaké múdre veci, len nie to, ako rozumieť sebe alebo druhým, ako pracovať so svojím svetom pocitov a ovládnuť sa vo vypätej situácii.

Veľa ľudí si dnes stále viac a viac uvedomuje, aké je dôležité byť stabilný a pozitívne naladený, čo v praxi znamená nielen vedieť nejako to zahrať na iných, ale naozaj ostať nad vecou, aj keď všetci naokolo kričia. Je o tom napísaných veľa kníh a keď sa nad tým zamyslíte, je to naozaj dôležité. Veď od vášho emočného naladenia priamo závisí váš pracovný výkon, to, či ste zdravý alebo chorý (aj to, aká choroba sa na vás nalepí), či máte šťastnú rodinu, zdravé deti, spoľahlivých priateľov, a nepochybne aj to, ako celkovo vnímate svoj život. Či je to večný boj, prechádzka ružovou záhradou alebo niečo medzi tým.

Tie knižky sú v podstate fajn, a keď ich človek číta, je mu absolútne jasné že áno, práve takto sa treba správať, takto sa má správne riešiť problematická situácia v práci alebo v rodine. A hneď nad knižkou si v duchu sľubujete, že „iste, presne tak to najbližšie urobím, už nikdy nezvýšim hlas, nedám sa vyprovokovať, nepoužijem ten zraňujúci ironický tón, ani sa nestrápnim výbuchom plaču“. A potom tá situácia ako na potvoru opäť príde, a vy opäť raz zlyhávate (ako už toľkokrát predtým). Padnete do pasce starých vzorcov správania - kričíte na deti, urážate partnera, rozplačete sa pred šéfom, zotriete pod čiernu zem nového kolegu – aby ste si to neskôr, keď vášne opadnú, vyčítali a prisahali, že nabudúce... Nabudúce to už zvládnete lepšie. Ale keď to „nabudúce“ príde, je to opäť po starom.

Nie je to ľahké – zmeniť sám seba len na základe prostého rozhodnutia. Na to, aby človek mohol dostať pod kontrolu svoje rozbúrené emócie, je potrebné vedieť, s čím to má vlastne dočinenia. Čo to tá emócia vo svojej podstate je – kde sa rodí, kde sídli a prečo v danej chvíli vznikla. Ak to viete, je pre vás omnoho ľahšie nielen ovládnuť sa v kritickej chvíli, ale aj žiť tak, aby negatívna emócia vôbec nemusela vzniknúť. Keď máte potrebné vedomosti, dokážete odhadnúť, v akom citovom rozpoložení je človek, s ktorým sa práve potrebujete porozprávať (či už súkromne alebo pracovne) a tomuto faktu viete prispôsobiť svoj prístup k nemu. Dokonca môžete pomerne presne predvídať, ako zareaguje ten druhý v najbližšej chvíli. Čo je opäť výhoda pre obe strany –veď kto by sa rád hádal, keď sa veci dajú vyriešiť elegantne a pokojnou cestou?

Ak by vám niekto ponúkol čarovný prútik alebo superpresný skener, pomocou ktorého by ste vedeli načítať emočný stav napríklad svojho kľúčového zákazníka tesne pred dôležitým obchodným rokovaním alebo pocity svojho dieťaťa, ktoré vám expartner požičiava každý druhý víkend, chceli by ste ho? Myslím, že by mnohí odpovedali áno. Dobrá správa je, že takýto skener či čarovný prútik vlastní každý človek, len ho treba aktivovať. Môžte sa to naučiť na tréningovom kurze "Dril emócií".

Autor článku: Katarína Pavlíková

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
,